Obrzeże

Zadruk obrzeża obrazu na krośnie

Po pierwsze: Kadrowanie zdjęcia

Kadrowanie zdjęcia to innymi słowy, przycięcie go w ten sposób, by pasowało do jakiegoś konkretnego rozmiaru (kadru).

Dokonując zakupu w sklepie ArtEden zostaną Państwo skierowani do apletu, za pomocą którego łatwo dobiorą Państwo wielkość wydruku i jednocześnie wykadrują zdjęcie w taki sposób, by pasowało do tego szablonu.

Po drugie: zadrukowane obrzeża obrazu.

Zadrukowane obrzeża

W standardzie boki obrazu nie pozostają białe (jak w przypadku obrazów malowanych), lecz zostają zadrukowane.

Z naszego doświadczenia wynika, że rozciąganie zdjęcia, zmiana jego proporcji, lub drukowanie jego części nie na froncie, a na obrzeżach nie jest dobrym rozwiązaniem. Poniższa wizualizacja pokazuje w jaki sposób drukujemy obrzeża obrazów ArtEden.

Często na fotografiach źródłowych istotne elementy kompozycji (głowa, ręce, nogi, przedmioty itd.) znajdują się zbyt blisko krawędzi fotografii.

W standardzie , jeśli chcemy by boki pracy po nawinięciu na blejtram były zadrukowane, powiększa się kadr zdjęcia tak by z obrzeża fotografii część nachodziła na boki.

W efekcie takiego postępowania istotne elementy pracy znajdujące się na obrzeżu “giną z kadru” i widzimy je na bokach blejtramu. Tak nie powinno się robić.

Odbicie zwierciadlane

W ArtEden wykorzystujemy dwie techniki, by temu zapobiec. Na wstępie do z kadrowanego zdjęcia dodawane jest odbicie zwierciadlane o szerokości równej grubości blejtramu. Dla cienkiego krosna jest to około 2,5 cm na każdej krawędzi. W przypadku grubego krosna galeryjnego szerokość wynosi 5 cm. Na zdjęciu po prawej stronie przedstawiono wydruk pracy po dodaniu odbicia zwierciadlanego i drugie zdjęcie po nawinięciu na blejtram. Front pracy został zachowany i znajduje się z przodu ale wyraźnie widać , że płaszcz mężczyzny po lewej krawędzi pracy i głowa na górnej krawędzi pracy nie wygląda zbyt dobrze.

Korekta odbicia zwierciadlanego

Żeby tego uniknąć otwieramy zdjęcie w programie graficznym i próbujemy wypełnić obrzeża zdjęcia uwzględniając zawartość obrzeży na pierwszym planie .

Na poniższym zdjęciu przedstawiono wydruk pracy z odbiciem zwierciadlanym po wykonaniu niezbędnych korekt. Boki na zawinięciu uzupełniają kadr na froncie pracy. I oto właśnie chodzi. Oczywiście w przypadku wielu szczegółów na obrzeżach ( całe fragmenty postaci, czy detale itp. ) nie zawsze jesteśmy wstanie takiej korekty dokonać. Ale są to raczej pojedyncze przypadki. • Klimt - Reprodukcja do wydruku

  Klimt - Reprodukcja do wydruku

 • Klimt - odbicie zwierciadlane

  Klimt - odbicie zwierciadlane

  Na obrzeżach pracy dodano obrzeża w odbiciu zwierciadlanym przeznaczone do zawinięcia na boki blejtramu
 • Klimt - korekta

  Klimt - korekta

  Do odbicia zwierciadlanego dodano korektę z uwzględnieniem zawartości obrzeży pracy